Site Rengi

Dondurulmuş Gıda Hakkında Temel Bilgiler

02.01.2020
2.307
Dondurulmuş Gıda Hakkında Temel Bilgiler

Dondurulmuş Gıdanın Üretim Süreci

Ön hazırlık işlemi tamamlanan ürünler -40°C’de IQF (Individual Quick Frozen) yöntemiyle şoklanarak merkez sıcaklığı -18°C olacak şekilde dondurulur. Besin değerini kaybetmeden paketlenir. Paketlenen ürünler soğuk zincirin kırılmaması için -20°C’deki soğuk hava depolarına alınıp sevkiyatı gerçekleşene kadar soğuk hava depolarında korunur. Mevsiminde dondurulmuş sebze ve meyveler her zaman taze, her mevsim sofralarınıza lezzet katmak üzere yola çıkarlar.

Evde Dondurma ile Şoklamanın Farkı

Ev tipi dondurucularda dondurma işlemi yavaş gerçekleştiği için, bu işlem besinlerin hücre zarını çatlatarak ürünlerde besin değeri kayıplarına neden olur. Bu nedenle, dondurma işlemi sırasında bu kayıpları önlemek için besinlerin hücre zarları çatlatılmadan dondurulması gerekir.

Ürünleri, en ideal ve gelişmiş dondurma işlemi olan IQF teknolojisiyle -40 °C’de dondurulur. Evde kendi imkânlarınızla dondurma sürecinde ise -20 °C’de dondurma işleminin süresi uzar ve besin değeri kayıpları yaşanır.  Ürünler, tarladan hasat edildikten sonra en kısa süre içerisinde tamamen doğal koşullarda -40 °C’de “Süper Şoklama” ile dondurulur. IQF teknolojisiyle dondurulan ürünlerin bitki hücrelerinde bulunan hücre öz suyunda küçük buz kristalleri oluşur ve bitki hücresinin bütünlüğü korunarak besin ve vitamin değerlerinin bünyesinden uzaklaşması engellenir. Böylece meyve ve sebzeler tazeliğini yitirmeden koruma altına alınmış olur.

Dondurulmuş Gıdanın Faydaları

Dondurulmuş gıda ürünlerinde katkı maddesi kullanılmaz. Gıda ürünlerinin uzun süre dayanması için özel IQF yöntemiyle dondurulmaları yeterlidir. Bu yöntem sayesinde ürünlerin uzun süre korunması için ekstra bir çabaya gerek kalmaz. Dalından koparıldıktan hemen sonra şoklandığı için, vitamin ve mineral değerlerini kaybetmezler.

Bunun yanı sıra, rutin organoleptik kontrollerden (tat testleri) geçirilen dondurulmuş ürünlerin her porsiyonda aynı lezzet ve kaliteye sahip olduğu onaylanmıştır. Ayrıca, dondurulmuş gıda satın alındığında sap, kabuk ve çekirdek gibi kısımlara bedel ödenmemekte, sadece pişirilmeye hazır ürün için ödeme yapıldığından, dondurulmuş gıdalar sağlıklı olduğu kadar ekonomiktir. Örneğin; 1 kg ayıklanmış, yıkanmış ve dondurulmuş sebze; marketten veya pazardan alınmış 1 kg sebzeden miktar olarak çok daha fazladır.

Gittikçe hızlanan yaşam temposu nedeniyle çalışan kadınların mutfağa daha az zaman ayırabildikleri günümüzde, dondurulmuş gıda, sağlık ve lezzetten ödün vermeden zamandan kazandırır.

Sonuç olarak para, zaman, enerji tasarrufu sağlayan, en iyi hammaddelerin seçilerek, hijyenik koşullarda tüm besin değerleri hiçbir katkı maddesi olmaksızın korunabilen dondurulmuş gıdalar, modern çağımızın en pratik çözümüdür.

Ürün Sipariş Formu

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.